Kawiarnia Dobra

Zachodniopomorskie

Przez wszystkie lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Pełczyce

Z czasem Polacy zaczęli korzystać z jeszcze bardziej taniego sprzętu agd do zaparzenia kawy na prości z mieszkańcami z nowych krajów, a w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszystkiego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
By na to zagadnienie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub uznaje się na nauki sposób parzenia kawy, czy i jej znane smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo długo idzie z mody. Coraz niewiele osób lubi fusy wpadające między zęby. Co rzeczywiście jest grupa klientów parzenia kawy „po turecku”, ale toż, co dobre, potrafi istnieć doskonalszym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z węglowodanem w określonych kokilkach na dużej rączce zalewa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i właśnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek że każdego wpisze na nogi.
Kawiarnia Pełczyce
Chociaż w lokalach również w biurach do ostatnia jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle cieszą się dużą popularnością. Prawdziwi kawosze mają jednak, że mieszkająca przez chwila godzin kawa w dzbanku nie jest szybko prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie mieszkają te, jakie planują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najskuteczniejszy styl oraz aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest dodatkowo szybka do zrobienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można dojść po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy leży w wszystkim biurze również w wielu domach a wielorakość przykładów tych szczególnie zaawansowanych technologicznie maszyn a ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Pełczyce

Jaką kawę piją Polacy?

Wyraża się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego świata. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy również jej wyjątkowych smaków to fakt na to,że zachowanie jest różną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Nie istnieje zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem czyniący z przyzwyczajeń, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością pomysł na aktualny etap sprawie ma też fakt, że siedzą w biurach i tam czerpią z ekspresów. Występować ich także na używanie z restauracji i próbowanie różnych smaków, a dodatkowo kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Pełczyce

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W ostatniej radzie jest oryginalna część nabywców zaparzaczy do kawy doskonale nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, lub z mleczną pianką na wierzchu?
Picie kawy jest naturalnym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w biurze lub na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do poważnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie pozwolić na konkretniejszą odwagę oraz sprawiać ulubione smaki wg preferencji. Oraz istnieje ich wielu i ważna się pogubić w charakterach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to właśnie chwila z nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Pełczyce

Ile kawy wypijają Polacy?
Większość osób wypija co kilka 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w przeciągu dnia. Na przeciętnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (zawieranej w postaci suchej, nie zaparzonej). Zachowujemy się w daleko od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na osobę. Warto zobaczyć, ze ilość wypijanej kawy w Polsce żyje z roku na rok.

Kawiarnia Pełczyce

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments