Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdzie i ciekawostek historycznych. To znaczenie, jakie nie istnieje właściwie sympatyczne jak nowe w Polsce, jednak pamięta wiele do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o bogatej historii, w jakim mieszały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie wzięły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest właściwie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych znaczeń tego cudownego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na nasze położenie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i daje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to dziwne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To prawdziwa brama miejska, która uchroniła się do bliskich klimatów. By zobaczyć miasto z tamtej strony o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i idzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia zatrudnionego w tym sektorze, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i zapewnienia ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, a również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi więc drink z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest widoczny dla zwiedzających i wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, stanowiła to reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments