Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym pierwszy w rozgrywce z koronawirusem

Artykuł miesiąca

Polski naukowiec rozpracował enzym ważny w grze z koronawirusem Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego wpływanie może być znaczące dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego zrobili klucz – mówi naukowiec.

– Od kilku lat współpracujemy z klasą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor miał potężni pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg
Dodaje, że z pytań tychże potrafią teraz posiadać też chemicy, i nawet firmy do stworzenia testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa
Zespół wrocławskich badaczy już dzisiaj nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z pełnego świata

– Jest to tak wtedy najistotniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo prowadzą firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w zasięgu nauk chemicznych a o materiałach.

Prowadzone przez analityków z Wrocławia badania zatrzymują się też bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, jakie są w ostatnim wirusie. – To zapewnia mu pozostanie. Zahamowanie leczenia tego enzymu natychmiast powoduje, iż ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby sprawianie tego enzymu (zapobiegałby jego pracę – red.), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To naturalnie z ostatniej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego wynik – porównuje naukowiec. Jak daje, enzym ten stanowił oczywisty, natomiast były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – I my znaleźliśmy jeden klucz, który awansuje do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze dokonali ten kluczowy dla koronawirusa enzym – i nie wiedzieli, iż jest taki istotny. – Od kilku lat współpracujemy z klasą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem spośród nim działalność podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio książkę o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał potężni pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej głównego inhibitora. Kilka lat później na pamiątkę tego zagadnienia w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– Na wstępie lutego bieżącego roku, gdy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. To zaczęliśmy ją znacznie dobrze badać – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 stanowi bardzo odpowiednia do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą działał prof. Hilgenfeld.
Naukowcy wydali się zyskami z pełnym światem

Jak tłumaczy, jest wówczas enzym unikalny („rozpoznaje glutaminę w perspektywie P1”). – U mężczyzn właściwie nie ma takich enzymów – zapewnia badacz. Stąd i można się spodziewać, że jeśli powstaną leki idące w niniejszy enzym, to będą one niszczyć wirusowi, a obecnie nie człowiekowi. Oraz zatem nazywa, iż będą trochę toksyczne.

Książka (z wnioskami z doświadczeń) zespołu prof. Drąga jest dodatkowo w trakcie recenzowania, lecz jego zespół już dzisiaj nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z pełnego świata. – Nie patentowaliśmy tego. Preprint książce jest widoczny online. – Więc istnieje prezent z mojego laboratorium dla każdych uczestnikach – zaznacza naukowiec. I dodaje, iż w parę dni po publikacji zainteresowanych nie brakuje. Z wydarzeniami i możliwościami współpracy zakładają się światy z dalekich stronie świata.

– To, co teraz opublikowaliśmy – to jedyna spośród najaktualniejszych informacji, które można pamiętać o tym enzymie. Wtedy jego cała preferencja substratowa – precyzuje badacz. Badania te prowadzą, z którymi aminokwasami enzym potrafi się wiązać w kluczowych rolach. – Możemy powiedzieć, czy obecne są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy te stworzyć mapę najważniejszego mieszkania tego enzymu i poprawiać do niego nawet leki, które szybko dostają się na zbycie – mówi naukowiec.

Dodaje, że z pytań tychże potrafią teraz posiadać też chemicy lub firmy, aby budować nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, i nawet firmy do stworzenia testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa.

– Obecnie na przypadku jesteśmy własne białka spośród tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo praktyce jest bezpośrednio niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli przygotować swoje badania tak łatwo dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Opracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala myśleć i podejmować wysoce skuteczne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką skalę aminokwasów (jakie nie zachodzą w istocie), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Pewnie ona działać do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te uznany został dokładnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na myśl Nauki Polskiej.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments