W jaki sposób wycenia się spółki?

W który metoda podaje się spółki?

Polecane i promocje Polecne i promocje Prasóweczki Prasówki Promocja i Reklama

Każda firma posiada pewną wartość. Aby ją ocenić, buduje się profesjonalne wyceny.

Czym jest wycena spółki?

Wycena spółki, szerzej wycena przedsiębiorstwa, jest procesem będącym na punktu nazwanie jego zalecie wyrażonej w postaciach pieniężnych.

W terenie finansów wyceny spółki są działaniem, które stanowi ocenić wartość składników majątkowych przedsiębiorstwa. Wówczas pod uwagę można pokonać również jego papiery wartościowe, znaki handlowe, patenty a pozostałe wartości duchowe i prawne.

Dlaczego mówi się wycenę spółek?

Najczęściej wyceny firm robione są na potrzeby:

zakupu i sprzedaży spółki,
oceny zdolności kredytowej,
postępowania układowego, upadłościowego oraz likwidacyjnego,
postępowania podatkowego,
fuzji i przejęć spółki,
podziału firmy.
W który system komponuje się wycenę spółek?

Aby ocenić wartość spółki, wyróżnia się dobrą metodę oceny i pod uwagę używa się szereg czynników. Wśród najpopularniejszych form wyceny firm znajdują się:

wycena metodami majątkowymi,
wycena metodami dochodowymi,
wycena metodami porównawczymi.

Każda z powyższych metod planuje własną specyfikę, stąd też wybierana jest w współzależności od rodzaju spółki i od końca przeprowadzenia wyceny.

Wycena metodami majątkowymi

Robione są metodami księgową, odtworzeniową oraz likwidacyjną. Powszechnie wykorzystywana przy rozstrzyganiu sportów sądowych.

Wycena metodami dochodowymi

To między innymi metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF), zdyskontowanych zysków i dywidend, a także wyceny niekonwencjonalne, na dowód skorygowanej wartości tej albo na platformie zysku rezydualnego. Zaczynane są głównie jako metody uwiarygadniające przy innych formach wyceny.

Wycena metodami porównawczymi

To strategii, które powadzone są przy wycenach analityków giełdowych, w bankowości, przy fuzjach i przejęciach. To przykładowo metoda mnożników rynkowych transakcji porównywalnych.

Kto budzi się prowadzeniem wyceny spółek?

Dzisiaj wyceny firm robione są przez różne firmy, w obecnym głównie przez firmy konsultingowe świadczące wszechstronne usługi dla biznesu, takie jak m.in. doradztwo podatkowe, zarządzanie procesami, audyty.

W jaki sposób wycenia się spółki?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments